Wzruszający występ Haliny Łabonarskiej w Urlach

„Ojczyzna wasza: matką wam jest, a nie macochą… Onę miłując, sami siebie miłujecie… onej nie życząc i wiary nie dochowując, sami siebie zdradzacie” (Piotr Skarga)

Bez pompy i bez tandety, lecz z odpowiednim natężeniem emocji i wielkim wyczuciem artystycznym Halina Łabonarska zaprezentowała autorskie zestawienie patriotycznych wierszy i innych utworów m. in. Piotra Skargi, Jana Pawła II, Słowackiego, Lechonia i Mickiewicza w występie pod tytułem Błogosławiony Jan Paweł II, w kościele w Urlach 7 kwietnia 2013 r. Odpowiednio dobrana aranżacja muzyczna, złożona z utworów Gomółki, Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego a nawet popularnej piosenki „Płynie Wisła płynie” wprowadziła nas w historię Polski od jej średniowiecznych początków poprzez śluby lwowskie Jana Kazimierza i lata rozbiorów, aż do zbrodni katyńskiej i do pamiętnego „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Artystka w umiejętny sposób wciągnęła widzów w nasze dzieje, pokazując ich ciągłość, a osią całego programu był kult Bogarodzicy.

Publiczność nagrodziła występ rzęsistymi brawami i owacją na stojąco. Wychodząc z kościoła i idąc lasem w ten piękny, słoneczny dzień, pomyślałem sobie, jak bardzo potrzebna jest kultura wysoka i że bez niej – jak bez szlacheckiego dworu – nie przeżyje nasza Polska, topiąc się w bimbrze i tańc-budach.

Jakub Brodacki

 

Link do strony organizatora: http://www.kulturaurle.pl/

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.